The nr.1 dogs website: dog breeds, international news, many dog breeders and thousands of pictures.
INFO Member section:   LOG IN OPTIONS LOG OUT & WHO IS WHO
'Brabo Show 2018'
read news view pictures

 
# Breed Dog Owner   ...  
  Best in show   - judge: Mrs.Monique Van Brempt (Belgium)
1. Toy Poodle Yamit Muskat Boomer (nr. ) Vanaken Jean - François (Belgium)
2. Portuguese Water Dog Casa Hoya's Stop and Stare (nr. ) Griffioen - van Beek Ilona (Netherlands)
3. Schipperke Atilla du Clos de la Prere (nr. ) De Liedekerke Costanza (Belgium)
  Puppies Minor Saturday   - judge: Mr.Van Raamsdonk (Belgium)
1. Toy Poodle Queen Valentina Domein Dreamdogs (nr. ) van den Langenberg - Mutsaers Dennis & Florus (Netherlands)
2. Akita No Divas Call me Madam (nr. ) Huls Marcel (Netherlands)
3. Papillon Rockin Robin Daydream Believers (nr. ) Roosens Kathleen ()
  Puppies Minor Sunday   - judge: Mrs.I.Hectors (Belgium)
1. Bernese Mountain Dog Qliff my Wolly Bear (nr. ) Vermeulen - Van Craenenbroeck Marc & Ilse (Belgium)
2. Schnauzer pepper and salt Boujans Fandango (nr. ) Deneweth Jolien (Belgium)
3. West Highland White Terrier Qristmas Skydancer Dolce con Spirito (nr. ) Monachou Alexia (Belgium)
  Puppies Saturday   - judge: Mrs.M.Vermeiren (Belgium)
1. Beagle Quirk of Fate van de Mansveldhoeve (nr. ) Gijsemans Annie (Belgium)
2. Miniature Spitz Pommekes Resort Q-Tii Luna - (nr. ) Paulussen Dirk (Belgium)
3. Akita Capronca Dirty Dancing (nr. ) Hertoge Elien (Belgium)
  Puppies Sunday   - judge: Mrs.M.Vermeiren (Belgium)
1. Pyrenean Mountain Dog Macthree's Queen (nr. ) Nieuwenhuizen Marina (Belgium)
2. Nova Scotia Duck Tolling Retriever Quachi Fights the Dust Storm des Petits Bouleaux (nr. ) Breuer - Pieron Alain & Julie (Belgium)
3. Teckel miniature wire-haired Nibelung ot Mariny Kuranovoy (nr. ) Berkhout - Falkner Sophia (Netherlands)
  Junior Best Junior in Show   - judge: Mr.&Mrs Van Raamsdonk-Blatter (Belgium)
1. Toy Poodle Quan Domein Dreamdogs (nr. ) Dupont Peggy (Belgium)
2. Bullmastiff Van de Bullenwereld Qt Billy (nr. ) Michiels Bart (Belgium)
3. (nr. ) () X
  Junior Best of Saturday   - judge: Mrs.C.Van Raamsdok-Blatter (Belgium)
1. Toy Poodle Yamit Muskat Boomer (nr. ) Vanaken Jean - François (Belgium)
1. Bullmastiff Van de Bullenwereld Qt Billy (nr. ) Michiels Bart (Belgium)
2. (nr. ) () X
  Junior Best of Saturday   - judge: Mr.D.Van Raamsdonk (Belgium)
2. (nr. ) () X
3. (nr. ) () X
3. (nr. ) () X
  Junior females Saturday   - judge: Mrs.C.Van Raamsdok-Blatter (Belgium)
1. Saluki Benissah Z Tripu (nr. ) Matelová Jitka (Czech Republic)
2. Bichon Frise Nastja du Domaine des Peluches Blanches (nr. ) Meresse Ida (France)
3. Welsh Corgi Pembroke Limbonsnest Sweet Chestnut (nr. ) Koot - Keijsper Gertruud C.M (Netherlands)
  Junior females Sunday   - judge: Mr.D.Van Raamsdonk (Belgium)
1. Neapolitan Mastiff Queen of Hearts Casa di Fiducia (nr. ) Aesseloos - Vander Motten Giovanni & Hans (Belgium)
2. Shar Pei Never Let me Go de l'Ere du Scorpion (nr. ) Becquet - Deudon Sacha - Aline (France)
3. Jack Russell Terrier Qwebbel Bebbel Floor the Dutch. Jacks (nr. ) Theunissen - Dijcks Leon (Belgium)
  Junior males Saturday   - judge: Mrs.C.Van Raamsdonk - Blatter (Belgium)
1. Toy Poodle Yamit Muskat Boome (nr. ) Vanaken Jean - François (Belgium)
2. Miniature Spitz Dan-Star-Kom Truth in a Smile (nr. ) Vanvaerenbergh - Van Den Brant Julie - Andy (Belgium)
3. Akita Strongwolf Divergent Centurion Gladiator (nr. ) Anton Alexandru Flavius (Romania)
  Junior males Sunday   - judge: Mr.D.Van Raamsdonk (Belgium)
1. Bullmastiff Van de Bullenwereld Qt Billy (nr. ) Michiels Bart (Belgium)
2. Giant Schnauzer black Lord of Darkness (nr. ) Bakhareva Marina (Russia)
3. Irish Red Setter Vicary's Part Time Lover (nr. ) Hill - Decoster Yvonne (Belgium)
  Couples Saturday   - judge: Mrs.S.Vermeylen (Belgium)
1. Samoyed (nr. ) ()
2. Miniature Spitz (nr. ) ()
3. Akita (nr. ) ()
  Couples Sunday   - judge: Mrs.C.Roobrouck (Belgium)
1. Neapolitan Mastiff (nr. ) ()
2. Lakeland Terrier (nr. ) ()
3. Labrador Retriever (nr. ) ()
  Veterans Saturday   - judge: Mrs.Vanherle-Stevens (Belgium)
1. Havanese Payasos Alegres Amazing Amy (nr. ) Kitzmann Mieke (Netherlands)
2. Maltese Funny Ladies Super Boy (nr. ) Houthuys Patrick (Belgium)
3. Samoyed I'm a Babe vom Beverenkant (nr. ) Borremans Michèle (Belgium)
  Veterans Sunday   - judge: Mme Vanherle-Stevens (Belgium)
1. English Springer Spaniel Winnetou vom Springer (nr. ) Gerhardt David (Germany)
2. American Staffordshire Terrier Eaven du Domaine d'Hundesberg (nr. ) Lambert Frederic (France)
3. Scottish Terrier Frou Frou Della Roccacia di Modigliana (nr. ) Le Pelletier Raoul & Françoise (France)
  Groups Saturday   - judge: Mrs.S.Vermeylen (Belgium)
1. Samoyed (nr. ) ()
2. Cavalier King Charles Spaniel (nr. ) ()
3. Whippet (nr. ) ()
  Groups Sunday   - judge: Mrs.C.Roobrouck (Belgium)
1. (nr. ) ()
2. (nr. ) () X
3. (nr. ) () X
  Group I   - judge: Mr.D.Spruyt (Belgium)
1. Schipperke Atilla du Clos de la Prere (nr. ) De Liedekerke Costanza (Belgium)
2. Bearded Collie Beardie Connections Kenji (nr. ) Otto Rinus (Netherlands)
3. Bouvier des Flandres Belordeal Owen (nr. ) Aerts Peter (Belgium)
  Group II   - judge: Mr.P.Roosenboom (Belgium)
1. Saint Bernard Dog long-haired Prokofiev van't Hof ten Eynder (nr. ) Mathijs - Coenen Marc & Veronique (Belgium)
2. Pyrenean Mountain Dog Vi'skaly's Ti Ti Oo (nr. ) Holtappels K. - E. (Belgium)
3. Bordeaux dog Kandinsky from the Red Squirrels (nr. ) Toonen Jolanda (Netherlands)
  Group III   - judge: Mr.J.Decuyper (Belgium)
1. American Staffordshire Terrier Carmichael's Liar Liar Pants on Fire (nr. ) Verhorevoort Olaf (Netherlands)
2. West Highland White Terrier Lynnstro Special Intent (nr. ) Van Den Bussche Roger (Belgium)
3. Scottish Terrier Verascott Moonlight Shadow (nr. ) Hovagimyan Christine - Sylvie (France)
  Group IV   - judge: Mrs.C.Van Raamsdonck-Blatter (Belgium)
1. Kaninchen Teckel wire-haired Prisme des Supers Supers (nr. ) Vanaken Jean - François (Belgium)
2. Teckel Standard smooth-haired Kurt Kenwood Excellmagic (nr. ) Droogmans Heidi (Belgium)
3. Teckel miniature smooth-haired Zoom Zoom Zoom Asocjacja (nr. ) Adriaenssens Dimitri (Belgium)
  Group V   - judge: Mr.G.Van den Bosch (Belgium)
1. Siberian Husky Winter Melody all that Fire (nr. ) Van Gorp - Van Den Bogaert Benny & Sylvie (Belgium)
2. Samoyed Genri Show Iz Moskovskoy Metely (nr. ) Bakhareva Marina (Russia)
3. Akita Melodor Going for Gold (nr. ) Daponte Nancy (Belgium)
  Group VI   - judge: Mr.T.Leenen (Belgium)
1. Bloodhound Napoléon Bonaparte of Lufon Royal Pride (nr. ) De Vadder Fonie (Belgium)
2. Beagle Jarimani American Idol (nr. ) Smulders Michaela (Germany)
3. Basset Hound Napoleon of Lufon Royal Pride (nr. ) Versluis Rinus (Netherlands)
  Group VII   - judge: Mr.R.Feyaerts (Belgium)
1. French Wire-haired Pointing Griffon Igor vd Wielervelden (nr. ) Bloemen Evi (Belgium)
2. German Wire-haired Pointing Dog Kate v.d. Tuindershof (nr. ) Verheugt - Meijer S.C (Netherlands)
3. Irish Red Setter Vicary's Part Time Lover (nr. ) Hill - Decoster Yvonne (Belgium)
  Group VIII   - judge: Mr.T.Leenen (Belgium)
1. Portuguese Water Dog Casa Hoya's Stop and Stare (nr. ) Griffioen - van Beek Ilona (Netherlands)
2. English Cocker Spaniel Wigglings Peter Parker (nr. ) Van Guyse - Apers Melissa (Belgium)
3. Romagna Water Dog Unico della Taparina (nr. ) Van Gemert Katrien (Netherlands)
  Group IX   - judge: Mrs.I.Hectors (Belgium)
1. Toy Poodle Yamit Muskat Boomer (nr. ) Vanaken Jean - François (Belgium)
2. Bichon Frise Manoir Hooray Henry (nr. ) Johns Pauline (United Kingdom)
3. Lhasa Apso Masahiro Shiro Sho (nr. ) Bellens - Deroo Linda - Martine (Belgium)
  Group X   - judge: Mr.J.Wulteputte (Belgium)
1. Afghan Hound Agha Djari's Karkati's Comeback (nr. ) Bauss Rosemarie (Germany)
2. Borzoi Solovyev Datoeda of Bistrumodny (nr. ) van den Broek Andr (Netherlands)
3. Whippet Tara my Love von der Oelmühle (nr. ) Güttig Jan (Germany)
...
 



Nederlands Francais